Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu

2 kwietnia będziemy obchodzić Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia rozpoczynają się również obchody Światowego Miesiąca Świadomości Autyzmu, stawiającego sobie za cel zwiększanie wiedzy społeczeństwa na temat problemów osób z tym zaburzeniem i ich rodzin.

Z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w piątek kilkadziesiąt budynków i innych obiektów architektonicznych rozbłyśnie niebieskim światłem w geście solidarności i jedności z osobami ze spektrum zaburzeń autystycznych i ich rodzinami.

Akcja „Zaświeć się na niebiesko” została zainicjowana dokładnie 10 lat temu. W Polsce jest propagowana przez Fundację SYNAPSIS oraz wspierana przez firmy z branży nieruchomości.

Choć autyzm jest najczęstszym zaburzeniem rozwojowym, to świadomość społeczna na jego temat jest wciąż niewielka, a osoby ze spektrum autyzmu często spotykają się z brakiem akceptacji i zrozumienia ze strony otoczenia. Dlatego, pomimo trudnej sytuacji epidemiologicznej sprawmy, aby 2 kwietnia był okazją do edukowania społeczeństwa na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu. Wspólnie twórzmy przyjazne otoczenie i pamiętajmy o tym jak ważna jest akceptacja różnorodności i odmienności rozwojowej. Nie pozwólmy na izolację, dyskryminację oraz łamanie praw osób ze spektrum autyzmu.

„Zaświecić się na niebiesko” można na wiele różnych sposobów, m.in. strojem, dekoracją lub światełkiem w oknie. Przyłącz się do akcji i podziel się z nami swoim pomysłem na gest solidarności z osobami ze spektrum zaburzeń autystycznych. Prosimy o przesłanie zdjęć w wiadomości prywatnej (czat) na platformie Teams do dn. 6 kwietnia 2021 r. do pani pedagog.

Zapraszamy do obejrzenia filmu Bluefingersbywiola pt. ZAŚWIEĆ SIĘ NA NIEBIESKO DLA AUTYZMU:
 
https://m.youtube.com /watch?v=epEJlkh2lsI&feature=youtu.be

Pozdrawiamy,
Kinga Stefaniak - psycholog i Karolina Jurkowska - pedagog


Niebieski