SMOG

SMOG

W listopadzie 2018r. nasza Szkoła zawarła umowę ze Stowarzyszeniem Metropolii w Poznaniu na przeprowadzenie Projektu dotyczącego smogu. W okresie obowiązywania tego porozumienia udostępniamy miejsce i infrastrukturę w naszej szkole, celem zainstalowania przez Stowarzyszenie Metropolii Poznań wszystkich urządzeń składających się na Projekt.

Najważniejszym z nich było zainstalowanie monitora wewnątrz szkoły i zainstalowania zewnętrznego czujnika smogu na elewacji budynku szkolnego. W tym Projekcie poza odpowiednią eksploatacją i dbałością o cały zestaw- szkoła zobowiązała się w porozumieniu z koordynatorem Projektu, że w szkole będą przeprowadzone działania edukacyjne o charakterze szkoleniowym . Wyznaczeni w szkole koordynatorzy Projektu to nauczyciele przyrody, biologii i geografii. Na nich spada odpowiedzialność aktywnego propagowania wiedzy dotyczącej problematyki smogu. Koordynatorzy wzięli już udział w warsztatach, zdobytą wiedzą dzielą się z gronem pedagogicznym oraz przeprowadzają zajęcia w okresie grzewczym – czyli między październikiem a kwietniem. O tym przedsięwzięciu zostali poinformowani na zebraniach w klasie również rodzice. Wszyscy uczestnicy tego Projektu mogą u nas uzyskać informacje o jakości powietrza w Skórzewie.

Elżbieta Mądra

 Smog i jego konsekwencje / filmy edukacyjne

Niedługo po spotkaniach z rodzicami otrzymaliśmy list od jednej z mam naszych uczniów, która aktywnie chce zabrać głos w tym temacie. Oto wspomniana korespondencja:
„Dzień dobry, Przesyłam tekst zachęcający do rezygnacji z palenia w kominkach Drodzy Rodzice, Od dłuższego czasu trwa dyskusja o bardzo złej jakości powietrze w Skórzewie. Grupa „Walczę ze smogiem” poruszyła kwestię palenia w kominkach. Przy tak dużym zagęszczeniu domów jakie jest w Skórzewie palenie w kominkach jeszcze pogarsza stan powietrza. Pomimo że drewno kojarzy się z ekologicznym paliwem, to jego spalanie powoduje emisję szkodliwych substancji podobnie jak w przypadku spalania węgla. Mając na uwadze zdrowie naszych dzieci chcielibyśmy zachęcić mieszkańców Skórzewa, żeby nie palili w kominkach jeśli posiadają ogrzewanie gazowe. Z góry dziękuję pozdrawiam Agnieszka Mandecka”
20190301 084811